Katalog wniosków pozwala przyspieszyć i uprościć wprowadzanie nowych wniosków. Możesz to zrobić, definiując szablony. Te szablony rozszerzają zastosowanie modułu Wnioski dla określonych scenariuszy. Oto lista parametrów, które możesz ustawić dla szablonu:
Aby móc tworzyć wnioski za pomocą katalogu wniosków, należy najpierw utworzyć kafelki w Ustawieniach globalnych->Wnioski->Katalog wniosków. Procedurę, jak to zrobić, można znaleźć TUTAJ.
Nowy szablon można utworzyć poprzez Szablony wniosków. Można je znaleźć w Wnioski->Szablony wniosków, jeśli Katalog wniosków jest włączony w Ustawieniach globalnych->Wnioski->Katalog wniosków.
Aby utworzyć nowy szablon, należy użyć przycisku +Dodaj rekord. Spowoduje to otwarcie formularza do tworzenia nowego rekordu. Po tym następuje lista pól, z krzyżykiem # wskazującym te, które mogą być opcjonalnie włączone. Pola wymagane oznaczone są symbolem •.
Nazwa szablonu wniosków• – Nazwa, pod którym będzie wyświetlany szablon w katalogu wniosku
Użyj nazwy szablonu jako nazwy nowego wniosku – jeśli przełącznik jest w pozycji włączonej, nazwa szablonu zostanie użyta podczas tworzenia nowego wniosku.
Popis požiadavky – wykorzystywany jako opis wniosku tworzonego z katalogu (z możliwością modyfikacji)
Poznámka – Notatka – pole tekstowe umożliwiające wprowadzenie notatki do szablonu wniosku. Pole to może być wyświetlane tylko na liście szablonów wniosków. Nie jest on wyświetlany bezpośrednio na tworzonym wniosku.
Reguła zatwierdzenia – Reguła zatwierdzenia – Jeśli potrzebujesz, aby wnioski utworzone z tego szablonu podlegały zatwierdzeniu, wybierz oferowane reguły zatwierdzenia z listy wyboru. Oferowane są tylko reguły należące do grup reguł Proces zatwierdzania, Zatwierdzanie rozpoczęcia realizacji przez klienta oraz Dynamiczne zatwierdzanie wniosków na podstawie dodatkowych właściwości. Jeśli nie są oferowane żadne reguły, tworzymy regułę w zakładce Zatwierdzanie->Procesy zatwierdzania.
# Typ wniosku
Poniższe ustawienia są wyświetlane tylko wtedy, gdy w Ustawieniach globalnych -> Wnioski -> Typy i obszary usług wniosku jest włączona opcja Obszary usług wniosku.
Ograniczenie wyboru typu
W kolumnie Edycja podczas tworzenia wniosku można ustawić, czy podczas wprowadzania wniosku z szablonu można zmienić wartości wstępnie wypełnione z szablonu. Dostępne są następujące opcje:
W kolumnie Edycja podczas edycji wniosku można ustawić, które pola wstępnie wypełnione na podstawie szablonu będą edytowalne po zapisaniu wniosku, jeśli wniosek został utworzony z szablonu. Dostępne są następujące opcje:
Domyślny typ – pozwala wybrać typ, który jest domyślnie wypełniany podczas tworzenia wniosku. Wartość domyślna na wniosku może być zmieniona w oparciu o ustawienia szablonu. To ustawienie jest dostępne niezależnie od tego, czy wybór typu wniosku jest ograniczony, czy nie. Jeżeli wybór typów nie jest ograniczony, to jako typ domyślny można ustawić dowolny typ wniosku, który jest zdefiniowany w CDESK. Jeśli wybór typu jest ograniczony, można ustawić tylko wybrane typy jako obszar domyślny..
Widoczność
# Obszar usług
Poniższe ustawienia są wyświetlane tylko wtedy, gdy w Ustawieniach globalnych -> Wnioski -> Typy i obszary usług wniosku jest włączona opcja Obszary usług wniosku.
Ograniczenia w wyborze obszarów
W kolumnie Edycja podczas tworzenia wniosku można ustawić, czy podczas wprowadzania wniosku z szablonu można zmienić wartości wstępnie wypełnione z szablonu. Dostępne są następujące opcje:
W kolumnie Edycja podczas edycji wniosku można ustawić, które pola wstępnie wypełnione na podstawie szablonu będą edytowalne po zapisaniu wniosku, jeśli wniosek został utworzony z szablonu. Dostępne są następujące opcje:
Domyślny obszar – wybrany obszar / 2. poziom zostanie wstępnie wypełniony na wniosku. To ustawienie jest dostępne niezależnie od tego, czy wybór obszarów usług wniosku jest ograniczony, czy nie. Jeśli wybór obszarów usług nie jest ograniczony, można ustawić dowolny obszar usług, który jest zdefiniowany w CDESK jako obszar domyślny. Jeśli wybór obszarów usług jest ograniczony, jako domyślny obszar usług można ustawić tylko wymienione obszary usług.
# Ustawienie wyboru CI
Wybór obiektu z CMDB
Priorytet• – priorytety wniosków włączone w Ustawieniach Globalnych -> Wnioski -> Wnioski. Wybór priorytetu będzie miał wpływ na terminy wniosków dopóki zdefiniowane jest SLA. Możliwe jest również ustawienie, czy parametr ten będzie edytowalny w szablonie i we wniosku, edytowalny przez operatora, bądź nie edytowalny przez nikogo.
# Grupa rozwiązująca • – opcja ta jest wyświetlana tylko wtedy, gdy włączona jest opcja Ogranicz wybór rozwiązującego według grupy rozwiązującej. Wybrana grupa rozwiązująca zostanie wstępnie wypełniona we wniosku utworzonym na podstawie tego szablonu. Po włączeniu tej opcji, wybór rozwiązującego jest podzielony na dwa pola: obowiązkowa grupa rozwiązujących i opcjonalny rozwiązujący. W polu rozwiązujący oferowane są tylko rozwiązujący należący do wybranej grupy rozwiązującej. Poprzez grupę rozwiązujących można kontrolować widoczność wniosków, a także zapewnić powiadomienia. Konfiguracja ta jest korzystna dla firm, w których wnioski są rozwiązywane w zespołach. Ta funkcja jest domyślnie wyłączona. Włączenie go w systemie spowoduje trwałe zmiany, a wyłączenie go jest możliwe tylko poprzez PŁATNĄ usługę.
Rozwiązujący• – wybór rozwiązującego wniosek. Jeśli aktywowano funkcję Ogranicz wybór rozwiązujących według grupy rozwiązującej, oferowani będą tylko rozwiązujący z wybranej grupy rozwiązującej. W tym przypadku wybór rozwiązującego nie jest obowiązkowy. Możliwe jest również ustawienie, czy parametr ten będzie edytowalny w szablonie i we wniosku, edytowalny przez operatora, bądź nie edytowalny przez nikogo.
Preferowany rozwiązujący
Zmień po braku odpowiedzi na – jeżeli przydzielony rozwiązujący lub którykolwiek z rozwiązujących w przydzielonej grupie rozwiązujących przekroczy termin odpowiedzi na wniosku, wniosek zostanie przydzielony innemu rozwiązującemu lub grupie. Jeśli wniosek nie ma być przydzielony innemu rozwiązującemu po przekroczeniu terminu odpowiedzi, pozostaw puste miejsce. To pole można włączyć w Ustawieniach Globalnych -> Wnioski -> Ustawienia podstawowe. Możliwe jest również ustawienie, czy parametr ten będzie edytowalny w szablonie i we wniosku, edytowalny przez operatora, rozwiązującego lub administratora, czy też nie będzie edytowalny przez nikogo.
Asystent rozwiązującego – możliwe jest dodanie do rozwiązującego wniosek innych, tzw. asystentów rozwiązujących lub grup rozwiązujących, którzy będą mieli dostęp do edycji wniosku i będą powiadamiani o zmianach w nim. Pole Pomocniczy rozwiązujący można włączyć w Ustawieniach Globalnych -> Wnioski -> Ustawienia podstawowe. Możliwe jest również ustawienie, czy parametr ten będzie edytowalny w szablonie i we wniosku, edytowalny przez operatora, rozwiązującego lub administratora, czy też nie będzie edytowalny przez nikogo.
Odpowiedzialna osoba – możliwe jest ustalenie osoby odpowiedzialnej za wniosek, która może np. decydować o realizacji wniosku. Pole Odpowiedzialna osoba można włączyć w Dodatkowe właściwości dotyczące szablonu wniosków. Możliwe jest również ustawienie, czy parametr ten będzie edytowalny w szablonie i w wniosku, edytowalny przez operatora, rozwiązującego lub administratora, czy też nie będzie edytowalny przez nikogo.
Dla każdego szablonu możliwe jest zdefiniowanie własnego zestawu dodatkowych właściwości, co pozwala na dostosowanie tworzenia wniosków do różnych scenariuszy, a także znacznie przyspiesza tworzenie wniosku poprzez wypełnienie tylko tych pól, które są istotne dla danego scenariusza. Aby dodać dodatkowe właściwości, należy użyć przycisku +Dodaj właściwości button. Praca z dodatkowymi właściwościami jest opisana w artykule Dodatkowe właściwości.
Dodawanie dodatkowych właściwości do szablonu
Aby dodać dodatkową właściwość, kliknij przycisk +Dodaj właściwości button.
Po kliknięciu otwiera się nowe okno z listą dodatkowych właściwości, które definiujesz w ramach modułu CMDB. Obok każdej właściwości znajduje się pole wyboru, za pomocą którego można wybrać pożądaną właściwość. Użyj przycisku Dodaj wybrane, aby dodać wybrane właściwości. Jeśli lista nie zawiera żądanej właściwości, można ją również zdefiniować bezpośrednio w oknie wyboru właściwości za pomocą przycisków +Szybkie dodanie właściwości i +Właściwość złożona. Wybierz +Szybkie dodanie właściwości, aby utworzyć właściwość podstawową. Użyj przycisku Właściwość złożona, aby dodać właściwość złożoną, która zawiera wiele właściwości podstawowych.
Ustawienie dodatkowych właściwości na szablonie wniosku
Wybrane właściwości dodatkowe są dodawane do listy Dodatkowe właściwości. Właściwości pojawią się w formularzu wniosku w kolejności, w jakiej są uporządkowane na tej liście. Możesz zmienić kolejność elementów, przeciągając ikonę . Nad listą znajduje się pasek wyszukiwania. Aby usunąć dodatkowe właściwości, które już dodałeś i nie chcesz ich używać, kliknij przycisk Usuń, który można znaleźć w menu kontekstowym
w prawym górnym rogu dodatkowej właściwości. Jeśli lista dodatkowych właściwości na wniosku jest zbyt długa i nie są potrzebne dodatkowe konfiguracje właściwości, można użyć opcji Lista z ustawieniami. Jeśli to pole nie jest zaznaczone, na liście dodatkowych właściwości będą wyświetlane tylko ich nazwy i ikony zmiany kolejności.
Zalecamy używanie zakładek, aby łatwo poruszać się po dodatkowych właściwościach. Aby utworzyć nową zakładkę, kliknij przycisk +Nowa zakładka. W oknie modalnym należy nadać zakładce nazwę, w razie potrzeby dodać tłumaczenie i zapisać ją przyciskiem Zapisz.
Można również ustawić sposób wyświetlania i wypełniania właściwości.
Pokaż zwinięte – gdy zaznaczona jest opcja Pokaż zwinięte, formularz wniosku nie wyświetla całej właściwości, a jedynie pole wyboru. Właściwość zostanie rozszerzona po zaznaczeniu tego pola.
Obowiązkowa pozycja – gdy zaznaczona jest opcja Obowiązkowa pozycja, właściwość zostanie oznaczona jako obowiązkowa w formularzu wniosku. Nie będziesz mógł zapisać wniosku, jeśli nie wypełnisz właściwości.
Wiele wartości – zaznaczając opcję Wiele wartości, będziesz mógł wypełnić właściwość wielokrotnie. Po wybraniu tej opcji dostępne staje się pole Limit, w którym można ograniczyć tę liczbę.
Podlega zatwierdzeniu – umożliwia ustawienie zatwierdzenia dla wybranej właściwości dodatkowej. Zatwierdzanie poprzez dodatkowe właściwości jest opisane w poniższym tekście, w akapicie Ustawianie zatwierdzania wniosku przez dodatkową właściwość na szablonie.
Po wypełnieniu podstawowych danych przejdź do zakładki Powiązanie na kafelku, aby przypisać szablon do kafelku. Na zakładce Przypisane firmy ustaw, dla którego klienta będzie dostępny szablon. W innym przypadku nie trzeba wybierać konkretnego klienta, ale można przypisać szablon do wielu klientów tego samego typu jednocześnie. Szczegóły dotyczące tworzenia szablonów opisane są w poniższym tekście.
Powiązanie szablonu z kafelkiem
Szablon przypisuje się do kafla na karcie Powiązanie z kafelkiem. Zakładka zawiera listę kafelków w katalogu wniosków. Płytki są zdefiniowane w Ustawieniach Globalnych -> Wnioski -> Katalog Wniosków. Zaznacz, aby wybrać, dla których kafli będzie dostępny dany szablon.
W przypadku, gdy potrzebujesz edytować kafelki, możesz użyć przycisku Przejdź do ustawień szablonu, który przekieruje Cię bezpośrednio do Ustawieniach Globalnych -> Wnioski -> Katalog Wniosków.
Aby zapisać szablon, należy najpierw przypisać do niego klientów – wybierając kategorie klientów lub indywidualnie, wybierając konkretnych klientów z listy w prawej połowie okna. Aby zawęzić wybór oferowanych klientów lub wyszukać konkretnego klienta, należy skorzystać z pola wyszukiwania znajdującego się nad listą. Dzięki temu szablon będzie dostępny w katalogu usług tylko dla przypisanych klientów.
– użytkownicy widzą szablon w katalogu wniosków
– użytkownicy nie mogą zobaczyć szablonu na liście wniosków.
Stanowisko jest przypisane do użytkowników w Uprawnienia i dostępy->Użytkownicy. Możliwość określenia widoczności wniosku jest odpowiednia np. do tworzenia wniosków, które powinny być dostępne tylko dla menedżerów wyższego szczebla. Możesz również przypisać wniosek do grupy rozwiązującej.
Stworzony szablon możesz dodać do katalogu, klikając Zapisz.
Automatyczne generowanie zadań odbywa się po utworzeniu wniosku poprzez szablon, w którym zdefiniowane są zadania. Zadania mogą być tworzone warunkowo na podstawie pewnych właściwości, ale tylko w momencie tworzenia wniosku. Rozpoczęcie jednego zadania nie zależy od zakończenia innych zadań. Takie rozszerzone możliwości dają zlecenia pracy opisane TUTAJ. Zakładka Zadania jest dostępna po zapisaniu szablonu, jeśli moduł Zadania jest włączony w Ustawieniach globalnych -> Zadania.
Aby dodać nowe zadanie, kliknij przycisk +Dodaj zadanie w prawym górnym rogu. Po kliknięciu otworzy się nowe okno.
Szablon wniosku – nazwa szablonu, do którego ma być przypisane zadanie
Nazwa – nazwa zadania, pod którą pojawi się ono na liście zadań. Jednocześnie nazwa wygenerowanego zadania dla rozwiązującego
Opis – opis zadania
Domyślny rozwiązujący – ustalenie, kto będzie rozwiązywał wygenerowanego zadania. Może to być również grupa rozwiązujących
Termin realizacji – może być taki sam jak data realizacji wniosku lub termin realizacji może być określony w godzinach lub dniach
Utworzenie zadania – wybierz, w jakich okolicznościach zostanie wygenerowane zadanie
Aby przypisać zadanie do szablonu, kliknij przycisk Zapisz. Kliknij przycisk Anuluj, aby zamknąć okno bez dodawania zadania.
Automatyczne generowanie zleceń pracy odbywa się po utworzeniu wniosku przez szablon, w którym zdefiniowane są zlecenia pracy. Wygenerowane zlecenia pracy mogą współdziałać ze sobą w sposób szeregowo-równoległy. Rozpoczęcie danego polecenia może zależeć od zakończenia poprzednich poleceń.
Zakładka Zlecenia pracy pojawi się po zapisaniu szablonu, jeśli jest włączona w Ustawieniach globalnych->Wnioski ->Zlecenia pracy. W zakładce zlecenia pracy można zdefiniować polecenia robocze, które będą automatycznie generowane i przypisywane do rozwiązujących podczas tworzenia wniosku.
Jeśli chcesz, aby wniosek został zakończony automatycznie po wykonaniu ostatniego polecenia, musisz włączyć przełącznik Automatyczne zakończenie wniosku po wykonaniu ostatniego polecenia.
Aby dodać nowe zlecenie, należy użyć przycisku . Kliknięcie otwiera nowe okno.
Szablon wniosku – To pole jest wstępnie wypełnione nazwą szablonu, do którego dodajesz zlecenie. Nie można zmienić nazwy w tym polu.
Szablon zlecenia pracy – wybierz szablon zlecenia pracy z listy. Wybrany szablon posłuży jako wzorzec do automatycznego tworzenia zleceń pracy dla wniosku, który zostanie utworzony na podstawie tego szablonu wniosku (obejmuje to wygenerowanie zlecenia pracy na podstawie dodatkowej właściwości lub określonej wartości właściwości dodatkowej). Jeśli lista nie zawiera żadnych szablonów zleceń pracy, należy je utworzyć w zakładce Wnioski->Szablony zleceń pracy.||
Generowanie zlecenia pracy – wybierz warunek, na podstawie którego zostanie wygenerowane zlecenie pracy. Pokrętło zawiera następujące opcje:
Po uzupełnieniu dodatkowej właściwości – zlecenie jest tworzone automatycznie po wypełnieniu wybranych właściwości dodatkowych. Wybranie tej opcji otwiera pole do ustawienia warunków generowania. CDESK oferuje następujące opcje:
-> Co najmniej jeden warunek – aby wygenerować zlecenie pracy, wystarczy wypełnić tylko jedną dodatkową właściwość umieszczoną na wniosku.
-> Wszystkie warunki – Aby wygenerować zlecenie pracy należy wypełnić wszystkie dodatkowe właściwości.
Dodatkowe właściwości warunkujące wygenerowanie zlecenia pracy są wymienione poniżej. Są to dodatkowe właściwości, które są dodawane do danego szablonu wniosku. Jeśli jest to właściwość złożona, każda właściwość, którą zawiera właściwość złożona, zostanie uwzględniona na liście. Jeśli nie chcesz, aby któraś z dodatkowych właściwości miała wpływ na generowanie zlecenia, kliknij na ikonę obok nazwy dodatkowej właściwości. Jednak oznaczona w ten sposób dodatkowa właściwość nadal pozostanie na szablonie wniosku. Kliknij na ikonę
, aby przywrócić dodatkową właściwość do listy właściwości mających wpływ na generowanie zlecenia pracy.
Dodatkowe właściwości warunkujące wygenerowanie zlecenia pracy są wymienione poniżej. Są to dodatkowe właściwości, które są dodawane do danego szablonu wniosku. Jeśli jest to właściwość złożona, każda właściwość, którą zawiera właściwość złożona, zostanie uwzględniona na liście. Jeśli nie chcesz, aby któraś z dodatkowych właściwości miała wpływ na generowanie zlecenia, kliknij na ikonę obok nazwy dodatkowej właściwości.. Jednak oznaczona w ten sposób dodatkowa właściwość nadal pozostanie na szablonie wniosku. Kliknij na ikonę
, aby przywrócić dodatkową właściwość do listy właściwości mających wpływ na generowanie zlecenia pracy.
Obok każdej dodatkowej właściwości znajduje się pole do wpisania konkretnej wartości, przy której zostanie wygenerowane polecenie pracy. W zależności od rodzaju właściwości podstawowej można ustawić następujące wartości:
Zapisz ustawienia zlecenia pracy za pomocą przycisku Zapisz w prawym dolnym rogu okna. Kliknij przycisk Anuluj, aby zamknąć okno bez zapisywania wprowadzonych zmian.
Ustawienie szeregowo-równoległego sortowania poleceń pracy
Użyj ikony , aby ustawić polecenie, które ma być aktywowane dopiero po wykonaniu wybranych poleceń. Kliknięcie ikony spowoduje, że przycisk
w kolumnie Wykonaj po wykonaniu poleceń będzie dostępny dla wyboru poleceń, które są umieszczone na tym szablonie. Aby potwierdzić wybór, należy kliknąć na ikonę
.
Możesz zatwierdzić wniosek przy użyciu dodatkowych właściwości tylko wtedy, gdy ustawisz regułę zatwierdzania na szablonie należącym do grupy Dynamiczne zatwierdzanie wniosku na podstawie dodatkowych właściwości. Jeśli jeszcze nie stworzyłeś takiej reguły, możesz ją stworzyć w zakładce Zatwierdzanie->Reguły zatwierdzania.||
Zatwierdzenie przez wybraną właściwość dostępne jest po zaznaczeniu opcji Podlega zatwierdzeniu. Kliknięcie na ikonę otwiera okno do ustawienia procesu zatwierdzania.
Brak domyślnego zatwierdzającego dla właściwości – zaznacz ikonę, aby wyłączyć opcję wyboru domyślnej osoby zatwierdzającej. Jeśli domyślna osoba zatwierdzająca jest wyłączona, elementy, które nie są ustawione, nie będą podlegać zatwierdzeniu. Jeśli jest włączone, poniżej znajduje się pole, w którym możesz wybrać grupę użytkowników lub użytkownika z uprawnieniem do zatwierdzania. Jeśli ustawisz domyślnego zatwierdzającego i ustawisz innych zatwierdzających poniżej dla poszczególnych pozycji wybierania, pozycje zostaną zatwierdzone przez użytkownika, który jest ustawiony jako domyślny zatwierdzający, a także przez zatwierdzających ustawionych dla poszczególnych pozycji. To ustawienie dotyczy tylko list wyboru. W przypadku innych właściwości nie jest możliwe ustawianie osób zatwierdzających osobno dla poszczególnych towarów.
Jeśli jest to właściwość złożona, możesz ustawić domyślnego zatwierdzającego dla całej właściwości, a także dla każdej właściwości osobno.
Pola właściwości
KO – Właściwość, która w procesie zatwierdzania ma zaznaczoną opcję KO, będzie umieszczana w pierwszej kolejności w pierwszym etapie procesu zatwierdzania. Proces zatwierdzania zostanie wygenerowany na wszystkich zatwierdzających ustawionych na własności, ale powiadomienie zostanie wysłane tylko do zatwierdzających ustawionych na własności oznaczone na razie jako KO. Inne osoby zatwierdzające właściwości zostaną powiadomione o procesie zatwierdzania dopiero po zatwierdzeniu właściwości KO. Właściwość KO jest zatwierdzana tylko wtedy, gdy wszyscy zatwierdzający element KO wyrażą pozytywną opinię. Jeśli co najmniej jeden lub więcej użytkowników nie zatwierdzi obiektu, obiekt nie zostanie zatwierdzony bez względu na komentarze pozostałych zatwierdzających.
Pole i wartości bez domyślnej osoby zatwierdzającej – jeżeli ta opcja jest zaznaczona, właściwość nie będzie miała domyślnej osoby zatwierdzającej.
Użyj domyślnego zatwierdzającego z właściwości – gdy opcja jest zaznaczona, właściwość będzie miała takiego samego domyślnego zatwierdzającego jak cała właściwość.
Własny domyślny zatwierdzający – gdy ta opcja jest zaznaczona, właściwość będzie miała własnego domyślnego zatwierdzającego, którego należy wybrać.
Ustawienia zatwierdzania dla każdej pozycji z listy możliwości osobno – Można użyć przycisku +Dodaj pozycję z listy wyboru, aby wybrać pozycję z listy wyboru, która będzie podlegała zatwierdzającemu innemu niż domyślny zatwierdzający. Na przykład, jeśli domyślny zatwierdzający nie zatwierdzi właściwości, ale zatwierdzający na konkretnym elemencie z pokrętła zatwierdzi ten element, tylko ten element zostanie zatwierdzony. Wniosek zostanie częściowo zatwierdzony.
Kliknięcie przycisku +Dodaj pozycję z listy możliwości otwiera w oknie listę możliwych do wybrania pozycji, gdzie można ustawić zatwierdzenie dla każdej pozycji osobno. Po kliknięciu dostępne są następujące opcje:
Wartość nie podlega zatwierdzeniu – wybrana wartość nie będzie podlegała zatwierdzeniu.
Użyj własnego zatwierdzającego – wybierz zatwierdzającego/grupę zatwierdzających dla danej pozycji.
Użyj przycisku Ustaw, aby zastosować ustawienie. Wybierz Anuluj, aby zamknąć okno bez stosowania ustawień.
Możesz utworzyć nowy wniosek z katalogu w Wnioski -> Lista wniosków , kliknij na przycisk +Dodaj z katalogu lub kliknij na górny przycisk +. Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia wniosków z katalogu, patrz Praca z wnioskiem – operator