CDESK Desktop Client jest przeznaczony przede wszystkim do stałej pracy z CDESK dla użytkowników z tańszą licencją CDESK SILVER. Dzięki zaletom zapewnianym przez CDESK Desktop Client, zalecamy jego stosowanie również użytkownikom posiadających licencję CDESK GOLD. Służy do pracy operacyjnej i wygodniejszego zarządzania pozycjami w bazie danych (CMDB). Umożliwia obsługę poszczególnych wniosków, zleceń pracy, zapis realizacji i związanych z nimi czynności, takich jak zmiana statusów (np. na „Zakończone”). Użytkownicy z licencją CDESK GOLD mogą w nim edytować zbiorczo, co znacznie ułatwia zarządzanie różnymi listami.
CDESK Desktop Client różni się od interfejsu internetowego:
CDESK Desktop Client umożliwia tańszą obsługę CDESK do pracy operacyjnej. Poprzez CDESK Desktop Client pracownicy mają ciągły dostęp do funkcji potrzebnych w ich codziennej pracy, a jeśli okazjonalnie potrzebują pełnej funkcjonalności, mają ją dostępną przez sieć pod pewnymi ograniczeniami czasowymi. Kolejną zaletą klienta jest to, że dane są przechowywane lokalnie na komputerze, co oszczędza wydajność serwera. To samo dotyczy aplikacji mobilnej.
Dla użytkowników z licencją CDESK SILVER dostęp do interfejsu WWW jest częściowo ograniczony, tylko 25% użytkowników z tą licencją może jednorazowo połączyć się ze stroną CDESK. Ale nawet użytkownicy z licencją CDESK SILVER są połączeni w sposób ciągły i po niższej cenie za pomocą CDESK Desktop Client.
Zwracamy uwagę na przydatne funkcje, z których skorzystają również użytkownicy z licencją GOLD, tj. j. użytkownicy, którzy mają nieograniczony dostęp do interfejsu internetowego.
Korzystając z edycji zbiorczej, możesz przenosić i edytować elementy jak w programie Excel. Funkcja edycji zbiorczej jest obsługiwana przez prawie każdy moduł.
Podczas edycji zbiorczej możesz także napotkać okna modalne, ponieważ wymaga tego format komórki. Dzieje się tak w przypadku, gdy komórka zawiera treść HTML, a sama tabela wyświetla ciągi jako zwykły tekst. Wyświetlane jest pomocnicze okno modalne, aby formatowanie HTML nie zostało utracone podczas wprowadzania i edycji.
Użyj przycisku ENTER, aby wprowadzić pozycję, którą chcesz edytować. Klawisz ESC służy do wyjścia z pozycji. Użyj przycisku „Zapisz”, aby zapisać edytowany tekst. Klawisz skrótu F2 umożliwia również wprowadzenie opisu w edycji zbiorczej.
Za pomocą klawiszy strzałek możliwe jest poruszanie się w poziomie i pionie po poszczególnych komórkach w pozycji. W wybranej komórce, którą chcesz edytować, zacznij po prostu pisać, a tekst będzie bezpośrednio dodawany. Podobieństwo edycji zbiorczej można porównać do Excela. Jeżeli w danej kolumnie jest już podobna wartość, to podczas pisania z wykorzystaniem edycji zbiorczej powtarzająca się treść będzie wyświetlana równolegle podczas pisania.
Kolejną zaletą oferowaną przez CDESK Desktop Client jest filtrowanie w dowolnej kolumnie. Wystarczy kliknąć nazwę kolumny, a zostaną zaoferowane warunki filtrowania.
Filtry ustawione nad kolumnami mają ze sobą relację „AND”. Możesz połączyć „AND” i „OR” w jednej kolumnie.
Szybkie ustawienie filtra można zapisać pod przyciskiem, a tym samym szybko zastosować w przyszłości. Przycisk jest tworzony za pomocą ikony lejka ze znakiem „+” w prawym górnym rogu.
Rekordy można również wyszukiwać za pomocą górnego pola wyszukiwania. Wyniki są wyświetlane natychmiast po wpisaniu tekstu
W górnym polu wyszukiwania możliwe jest wyszukiwanie, nawet jeśli filtry są włączone w innych miejscach (lewy panel, szybki filtr nad kolumnami). W tym celu na końcu górnego pola wyszukiwania znajduje się przełącznik, który po wyłączeniu wyszukuje wpisany tekst we wszystkich dostępnych rekordach.
Możesz również kontrolować zakres tego, jakie pola przeszuka górne pole wyszukiwania. Zakres wyszukiwania ustawia się poprzez menu kontekstowe na końcu górnego pola wyszukiwania.
Po kliknięciu na pozycję w dowolnym module, w prawym okienku wyświetlana jest zawartość wybranej pozycji z listy. Poszczególne działania zostały przedstawione poniżej.
Prawy panel umożliwia wyświetlenie wniosku w kilku etapach.
Prawy panel umożliwia szybszy dostęp do żądanej pozycji i wygodniejszą pracę z nią. W prawym panelu możesz wybierać między szybkimi skrótami, takimi jak wprowadzenie wniosku w dwóch krokach, a następnie zmniejszenie:
Prawy panel, oprócz innych funkcji wymienionych poniżej, umożliwia również bezpośrednie otwarcie okna modalnego.
Nasstępne pozycje: synchronizuj, zapisz, dodaj post w dyskusji, dodaj post dla rozwiązujących, zakończ, dodaj realizację, dodaj zadanie, dodaj zlecenie pracy, powiązane wnioski i załączniki.
Prawy panel wniosku umożliwia szybszy dostęp do dyskusji za pomocą przycisku lub zakładki. W prawym panelu znajduje się również funkcja otwierająca okno modalne z dyskusją.
Dyskusję można również otworzyć w oknie modalnym bezpośrednio z prawego panelu
CDESK Desktop Client posiada kilka nowych sposobów dodawania rekordów w porównaniu do interfejsu WWW. Jest to dodawanie wierszy, co jest szczególnie przydatne w przypadku konfiguracji bazy obiektów CMDB, Realizacji, Zadań. W przypadku dodawania z powtarzalnością danych pomocna będzie metoda dodawania wierszy z przeniesieniem danych z filtra. Dodawanie poprzez prawy panel jest uproszczone. Najbliższe interfejsowi internetowemu jest dodawanie poprzez okno modalne. Różne sposoby dodawania z poziomu interfejsu internetowego zostały opisane w poniższym tekście.
Jeśli ustawisz „Dodaj przez prawy panel”, otworzy się prawy panel, za pomocą którego możesz dodać m.in. zadanie.
Po wybraniu opcji „Dodaj przez prawy panel”, panel zostanie zwinięty na pierwszym poziomie. Za pomocą strzałek znajdujących się pod ikoną „X” służącą do wyjścia z okna, poziom panelu może być przesuwany w górę i w dół w zależności od potrzeb. Po tym następują przyciski „Otwórz w oknie modalnym”, „Synchronizuj”, „Zapisz” i „Usuń”.
Do jednych z najbardziej korzystnych funkcji, które oferuje CDESK Desktop Client, należy „Dodaj przez nowy wiersz”. Dzięki tej funkcji nie trzeba otwierać żadnych dodatkowych okien, a jedynie dodawać i wpisywać informacje dokładnie tam, gdzie są potrzebne, co pozwala zaoszczędzić czas i pracę.
Gdy dodasz nowy wiersz, pole synchronizacji pojawi się na samym początku. Więcej na temat synchronizacji znajdziesz w innych wskazówkach. Nadal jesteśmy w edycji zbiorczej, w której wystarczy od razu zacząć wpisywać. Nawet jeśli jest to nowy wiersz, który jest pierwszym w kolejności, to i tak podczas wpisywania tekstu, który już istnieje w tej kolumnie, zostanie on automatycznie wstępnie wypełniony.
Jeśli wybrałeś typ w lewym filtrze, kliknij „Dodaj przez nowy wiersz używając filtra” po ustawieniu okna, a wiersze zostaną dodane, w których wystarczy dodać niezbędne informacje. Najlepszym zastosowaniem tej funkcji jest wprowadzanie obiektów z CMDB do bazy konfiguracyjnej o określonej, równej wartości.
Wiersz, który pojawia się po dodaniu, można wypełnić wpisując bezpośrednio, jak w przypadku opcji „Dodaj przez nowy wiersz”.
Przycisk jest do Twojej dyspozycji non stop i możesz go ustawić do własnych potrzeb. Dzięki niemu Twoja praca będzie szybsza i bardziej efektywna.
Obecnie taki sposób dodawania jest możliwy w bazie konfiguracji obiektów CMDB. Nadal będzie uwzględniany w realizacjach i zadaniach.
Zakotwiczone kolumny mogą przypominać te excelowe. Jednym ze sposobów zakotwiczenia kolumny jest bezpośrednie kliknięcie prawym przyciskiem myszy na dowolnej kolumnie. Możesz zmienić zakotwiczenie kolumn w dowolnym momencie, według własnego uznania.
Jako kolejną opcję zakotwiczenia kolumn w programie CDESK Desktop Client, ta funkcja jest dostępna z opcją monitu o dostosowanie liczby zakotwiczonych kolumn w lewym panelu. Ustawienie ma na celu uczynienie pracy w środowisku przyjemniejszym i prostszym.
Korzystając z filtrów w lewym panelu wniosków masz możliwość przełączania jak w „folderach”. Wybraliśmy dla Ciebie domyślne filtry, z których prawdopodobnie będziesz korzystać najczęściej. Nie można ich zmienić. Zalecamy utworzenie własnego filtra dla swoich preferencji.
Aby wykorzystać potencjał programu CDESK Desktop Client, warto zapoznać się z właściwościami i wybranymi funkcjami opisanymi w poniższym tekście.
Jak wspomniano wyżej, CDESK Desktop Client posiada lokalną bazę danych, dzięki czemu oprogramowanie jest mniej obciążające dla serwera. Z serwerem można mieć transfer ręczny i automatyczny. Tryb ręczny wymaga wciśnięcia przycisku „Zapisz”, lub jeśli dojdzie do sytuacji, w której zostawiliśmy rekord bez zapisania go, można użyć centrum synchronizacji, aby dokończyć zapisywanie rekordu na serwerze. W trybie automatycznym klient próbuje przenieść dane za każdym razem, gdy rekord jest opuszczany.
Raportowanie stanu synchronizacji za pomocą „Synchronizuj w chmurze” i żółtych/czerwonych ikon na pasku przedmiotów.
Automatyczna synchronizacja z serwerem po każdej zmianie umożliwia bezpośrednie połączenie i zapis na serwerze. Jeśli nie zaznaczysz tej opcji, dane zostaną zapisane w lokalnej bazie danych. Za pomocą ikony chmury możesz zapisać wprowadzone informacje na serwerze.
Korzystając z ikon dysków w pierwszym poziomie, zapisujesz wszystkie niezbędne synchronizacje. Jeżeli wymagane jest zapisanie tylko jednej synchronizacji, można to zrobić za pomocą dysku sąsiadującego z daną synchronizacją.
Jeśli zmienisz pewne informacje na stronie internetowej, zostaną one przeniesione do programu CDESK Desktop Client. Odwrotność tego procesu jest obecnie niemożliwa.
Kolorowa ikona informuje o aktualnym stanie synchronizacji poszczególnych elementów.
Jeśli brakuje jakichkolwiek wymaganych pozycji, przycisk synchronizacji pojawi się w kolorze czerwonym. Jeśli pozycja wymaga zapisania, pojawi się on w kolorze żółtym.
We wnioskach, jak w pierwszym module, dane znajdują się na górze szczegółów rekordu. Chociaż parametry u góry formularza wydają się być „Tylko do odczytu”, można je edytować.
Jak już wspomniano jest możliwość zakotwiczenia kolumn jak w excelu, w lewej kolumnie w zakładce Ustawienia można ustawić wysokość nazwy kolumny i wysokość wiersza aby zmieścić więcej tekstu w komórkach.
Oprócz podstawowego ustawienia, które jest oferowane w profilu, możliwe jest również wybranie ustawień w określonym module, a także podczas filtrowania w lewej części. Tuż obok filtrowania znajduje się opcja Ustawienia.
Poprzez ustawienia wybieramy to samo, o czym wspominaliśmy już przy okazji listy obiektów bazy konfiguracyjnej:
Możliwość ustawienia kolejności kolumn pozwala nie tylko wybrać i ustawić kolejność kolumn według edycji zbiorczej, ale także po bezpośrednim kontakcie z myszką – wystarczy chwycić dowolną kolumnę, a następnie przesunąć ją według potrzeby.
Z niektórych funkcji w serwisie można korzystać bez konieczności wychodzenia i kończenia bieżącej aktywności w programie. Wspomnianą funkcję oferuje m.in. Przetwarzanie wiadomości, otwieranie szczegółów oferty. Należy pamiętać, że udostępnienie interfejsu internetowego w ten sposób pociąga za sobą licencję na bezpośredni dostęp do sieci.
CTRL + ENTER– automatycznie aktywowana jest edycja zbiorcza, a zaznaczoną komórkę można od razu edytować
CTRL + S – zapisywanie i synchronizowanie pozycji z serwerem (aktualnie działa w ramach edycji zbiorczej)
CTRL + SHIFT + S – aktualnie otwarty moduł zostanie zsynchronizowany z serwerem
ALT + END – Opuszczenie edycji zbiorczej
HOME – przenosi kursor do komórki w pierwszej kolumnie
END – przesunięcie na koniec kolumn
W poszczególnych krokach przeprowadzimy Cię przez instalację klienta CDESK Desktop. Jest on zbudowany w oparciu o technologię „.NET CORE”, której rdzeń musi być zainstalowany na komputerze. Do poprawnego działania wymagana jest najnowsza przeglądarka Microsoft Edge. Jeśli na komputerze brakuje obu komponentów, instalator automatycznie uwzględni je w instalacji. Instalator dostępny jest na stronie CDESK w sekcji Pobieranie. Najnowsza wersja jest aktualizowana automatycznie. Kiedy zostanie wydany, zostanie ci zaoferowany
1. W kreatorze instalacji wybierz język, którego chcesz używać jako priorytetowy, a następnie wybierz „Dalej >”.
2. W sekcji „Setup” zaznacz ” Zgadzam się na warunki umowy licencyjnej”, a następnie kliknij ” Dalej >”.
3. W wyborze folderu instalacyjnego sprawdź „Ścieżkę instalacji produktu”, aby sprawdzić, czy lokalizacja instalacji Ci odpowiada. Jeśli ścieżka Ci nie odpowiada, wybierz przycisk „Przeglądaj” i wybierz właściwe repozytorium. Jeśli ścieżka jest odpowiednia, kliknij „Dalej”.
4. Poczekaj, aż kreator konfiguracji zainstaluje produkt.
5. Po instalacji sprawdź, czy pole „Uruchom produkt” jest zaznaczone i kliknij „Zakończ”
6. Po instalacji pojawi się okno wejściowe w ustawionym języku. Wprowadź „serwer”, „nazwę logowania” i „hasło”.
7. Poczekaj na synchronizację. Jeśli masz nowe środowisko z kilkoma rekordami, synchronizacja powinna zająć kilka sekund, jeśli masz już środowisko z dziesiątkami tysięcy rekordów, synchronizacja zajmie kilka minut..
CDESK Desktop Client automatycznie wykrywa najnowszą dostępną wersję z centralnego repozytorium. Jeśli dostępna jest nowsza wersja, zostanie zaoferowana aktualizacja.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy masz najnowszą wersję, kliknij.
Możesz przełączyć klienta CDESK z wersji produkcyjnej na wersję testową Beta/Alpha. Wersje, które pochodzą bezpośrednio z rozwoju, są określane jako Alpha, a wersje, które przeszły podstawowe testy, są nazywane wersjami Beta. Nie przełączaj się bez porozumienia ze wsparciem CDESK, ponieważ dana wersja Alpha/Beta może nie być odpowiednia dla Twojego środowiska. Musisz także spodziewać się więcej pracy przy przejściu na bardziej stabilną wersję, co należy wykonać poprzez odinstalowanie i zainstalowanie klienta CDESK. Zmiana odbywa się w Mój profil -> Ustawienia -> Ikona koła zębatego.
W prawej części górnego rogu, po kliknięciu w Profil – „Ludzika”, a następnie w ustawieniach pojawi się okno z opcjami:
Przeglądarka raportów – okno z przeglądem komunikatów o błędach, które w przypadku kontaktu z pomocą techniczną może być przydatne do szybszego rozwiązania problemu.
.
CDESK Desktop Client umożliwia szybki dostęp do pracy i jej łatwiejszą realizację. Jeśli korzystasz z aplikacji Desktop, wiesz, że kontrolujesz swoją pracę. Jesteś z nią bardziej związany i czujesz się bardziej jak w domu. Dzięki powiadomieniom nic Ci nie umknie i będziesz o wszystkim informowany.
Życzymy przyjemnej pracy z programem CDESK Desktop Client.